,

XIX Festiwal Musica Sacromontana już za chwilę!

Awatar Agnieszka Andrzejewska

W jesiennej ramówce kulturalnej w powiecie gostyńskim nie może zabraknąć Festiwalu Muzyki Oratoryjnej na Świętej Górze. Tym razem, podczas dwóch kolejnych weekendów, 27-29 września oraz 5-6 października 2024 r. będziemy mieli okazję do wysłuchania muzyki Haendla, Zeidlera, hiszpańskich rytmów oraz ukraińskiego chóru solistów. Tego nie można przegapić.

Już po raz 19 w przepięknej i akustycznie doskonałej Bazylice Świętogórskiej odbędzie się Festiwal Muzyki Oratoryjnej Musica Sacromontana. Tym razem, podczas dwóch kolejnych weekendów, 28- 29 września oraz 5- 6 października na zaproszenie Stowarzyszenia Miłośników Muzyki Świętogórskiej im. Józefa Zeidlera zaprezentują się wokaliści, chóry i orkiestry z Polski i Ukrainy. Uroczyste rozpoczęcie festiwalu już w sobotę, 28 września 2024 r. o godzinie 19.30.

„Dotyk Anioła” na Festiwalu w sobotę

W sobotę, w inauguracyjnym koncercie XIX Festiwalu usłyszymy „Miasto Maryi”, utwór dedykowany miastu Mariupol – autorstwa Zoltana Ałmasziego.

Na otwarcie kolejnej edycji festiwalu zaprosiliśmy Narodowy Zespół Solistów „Kyiv Camerata” z Kijowa. Jest to wiodący ukraiński zespół wykonujący muzykę kameralną różnych stylów i epok. Repertuar zespołu wypełniają utwory A. Vivaldiego, J. S. Bacha, J. Haydna, W. A. Mozarta, E. Griega, A. Dwořaka, P. Czajkowskiego, I. Strawińskiego, A. Schoenberga, jak również najbardziej znaczące przykłady muzyki awangardowej drugiej połowy XX wieku. Najważniejszą część aktywności zespołu zajmuje jednak wykonywanie i popularyzacja rodzimej ukraińskiej muzyki współczesnej. Zespół ma na swym koncie szereg nagrań archiwalnych dla ukraińskiego radia i telewizji, a także znaczący dorobek płytowy. Jest stałym uczestnikiem najważniejszych festiwali muzycznych Ukrainy.

Informują organizatorzy Festiwalu

„Kyiv Camerata” odbyła liczne tournée koncertowe w Niemczech, Austrii, Francji, USA, Chinach, Polsce, Grecji, Rosji, krajach bałtyckich, Armenii, Gruzji.

Wielki kunszt wykonawczy oraz dobór repertuaru sprawią, że w czasie koncertu pięknem zostaniemy dotknięci niemalże jak przez wysłańca niebios.

zapowiadają

Narodowy Zespół Solistów – Kijowska Camerata:

  • Oleh Marynchenko – dyrygent
  • Bogdana Pivnenko – skrzypce

W niedzielę „Mesjasz” z chłopięcym chórem z Poznania

W niedzielę, 29 września 2024 r. , w drugim dniu IXI Festiwalu Musica Sacromontana Speaking Concerts – ALLELUJA, CZYLI HAENDEL I JEGO MESJASZ rozpocznie się już o godzinie 18.30. Koncert dedykowany Bankowi Gospodarstwa Krajowego z okazji 100-lecia.

Drugi koncert Festiwalu to najsłynniejsza muzyczna opowieść o życiu, śmierci i zmartwychwstaniu Chrystusa, skomponowana w zaledwie dwa tygodnie, wystawiona po raz pierwszy 1742 roku w Dublinie – to właśnie Oratorium „Mesjasz” Georga Friedricha Haendla. Dokładnie tydzień i… 282 lata po premierze tego arcydzieła, wybrzmi najbardziej znane „Alleluja” w historii! Wspaniali soliści, niesamowita muzyka i fascynujący komentarz prof. Marcina Sompolińskiego gwarantują niezapomniany wieczór. Niepowtarzalny koncert muzyki klasycznej połączony z fascynującym i błyskotliwym wykładem. Fuzja muzyki, sztuki, nowoczesnych multimediów, tradycji i szczypty dobrego humoru. Maestro Marcin Sompoliński, dyrygent i prelegent w jednej osobie, z wnikliwością godną detektywa odkrywa tajemnice historii muzyki, dekonspirując pilnie strzeżone sekrety kompozytorów i melomanów, zdzierając maskę powagi z muzyki, która poważną wcale nie jest, pomimo że opowiada – jak to muzyka oratoryjna – o poważnych treściach.

czytamy w programie festiwalu

Bez wątpienia, ten wieczór oratoryjny w Bazylice na Świętej Górze będzie wyjątkowym, nie tylko muzycznym przeżyciem.

W niedzielę wystąpią:

  • Marzena Michałowska – sopran
  • Dawid Biwo – bas
  • Poznański Chór Chłopięcy (przygotowanie Jacek Sykulski)
  • Orkiestra Collegium F (prof. Marcin Sompoliński – dyrygent, prowadzenie koncertu).

Zbierają dla powodzian

Przy okazji świętogórskiego festiwalu zbierane będą także dobrowolne ofiary dla powodzian z terenów południowo- zachodniej Polski.

Jeśli chcecie wesprzeć powodzian, to będzie to także możliwe w czasie naszego Festiwalu. Po każdym z koncertów członkowie Stowarzyszenia zbierać będą datki, które przekażemy dotkniętym przez powódź. Liczymy na Waszą ofiarność.

Serdecznie zapraszamy w imieniu organizatorów na tę muzyczną ucztę.

A wystawa ceramiki czynna jeszcze do jutra, 28 września (sobota)

Co Ty na to?
+1
0
+1
0

Dodaj komentarz