Dokładnie 26 lutego 2025 r. mija 100 lat od powołania w Polsce Policji Kobiecej. Z tej okazji we wszystkich komisariatach na terenie całego kraju odbyły się uroczyste gale i spotkania, na których wspominano trudne początki w policji płci pozornie „słabszej” oraz dziękowano funkcjonariuszkom i służby cywilnej za codzienną pracę. Nie inaczej było w gostyńskiej komendzie, jednak główne uroczystości przeniesiono do lokalnej restauracji LOFT.
W środę 26 lutego 2025 roku świętujemy 100. rocznicę powołania Policji Kobiecej w Polsce. Z tej okazji w Gostyniu odbyła się dzień wcześniej uroczysta gala, która zgromadziła policjantki, pracownice cywilne oraz przedstawicieli lokalnych władz w gościnnych progach restauracji LOFT.
W wydarzeniu uczestniczyli oficjele policyjni i samorządowi: I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji nadkom. Zbigniew Krawczyk, Wicestarosta Gostyński Michał Listowoń, przewodniczący Rady Powiatu Grzegorz Marszałek oraz Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Tomasz Skibicki i kadra kierownicza Komendy Powiatowej Policji w Gostyniu.
Bohaterkami gali były nasze niezastąpione policjantki i pracownice cywilne, które na co dzień dbają o bezpieczeństwo mieszkańców. W gali uczestniczyła również emerytowana gostyńska policjantka asp. szt. w stanie spoczynku Ewa Michalska.
relacjonuje jedna z bohaterek tego dnia, podkom. Monika Curyk, rzecznik prasowa KPP w Gostyniu
Podczas gali wyróżniono funkcjonariuszki, wręczając im listy gratulacyjne, kwiaty i upominki. Oprawę muzyczną zapewnił mł. asp. Lucjan Adamiak, który na saksofonie wykonał kilka utworów. W sali przygotowano także wyjątkową galerię zdjęć ukazującą gostyńskie policjantki podczas ich pracy.

zdj. KPP Gostyń
Spis treści
Kiedyś przyjmowano tylko panny lub wdowy…
Dokładnie 100 lat temu – 26 lutego 1925 r. – minister spraw wewnętrznych Cyryl Ratajski polecił utworzyć policję kobiecą. Kilka tygodni później w Komendzie Głównej Policji Państwowej w Warszawie rozpoczął się kurs specjalny dla policjantek, gdzie przeszkolono 30 kobiet, głównie pod kątem walki z nierządem, sutenerstwem, handlem żywym towarem i praca wychowawczą.
Początki kobiet w policyjnych mundurach wcale nie były łatwe. Po pierwsze, na początku nie miały one nawet mundurów. Po drugie, spotykały się z szykanami i podejrzliwością.
Kryteria przyjęcia kobiet do służby policyjnej były dość ostre. Policjantką mogła zostać panna albo bezdzietna wdowa w wieku od 25 do 45 lat. Kandydatka musiała mieć nienaganną opinię, konieczna była też opinia jednej z organizacji kobiecych. W momencie zamążpójścia musiała odejść ze służby.
czytamy na stronie głównej policji
Co piąty polski policjant jest kobietą
Aktualnie w polskiej policji pracuje ponad 38 tys. kobiet. Samych policjantek jest 20 215, co przy ogólnym stanie na 1 lutego 2025- 96 141 funkcjonariuszy ogółem, daje ponad 21% kobiet. Ponadto w polskich komendach policji służy 9627 pracownic Korpusu Służby Cywilnej oraz 8346 pracownic cywilnych.
Najwięcej pań jest w służbie prewencyjnej, bo prawie 11 tys., w pionie kryminalnym mamy prawie 8 tys. policjantek, a w służbie wspomagającej ponad 1300 mundurowych.
A jak to wygląda w Komendzie Powiatowej Policji w Gostyniu?
W gostyńskiej komendzie służy 25 policjantek, i 16 kobiet pracownic cywilnych. Każda z nich ma wkład w funkcjonowanie policji i bezpieczeństwo lokalnej społeczności.
wylicza podkom. M. Curyk
W galerii zdjęć przedstawiamy wczorajszą galę oraz nasze archiwalne ujęcia:
Dodaj komentarz