,

Te 16 litrów zrobi różnicę? Na pewno

Awatar Agnieszka Andrzejewska

Skomentuj (4)

Od kilku lat podpoznański Klub HDK PCK „Błękitna Kropelka” organizuje w Gostyniu wyjazdową zbiórkę krwi i zapisów potencjalnych dawców szpiku kostnego. Średnio co dwa miesiące, w czwartek przed Gostyńskim Ośrodkiem Kultury „Hutnik” pojawia się charakterystyczny pojazd RCKiK a w holu ustawia sie długa kolejka. Tym razem, 6 lutego 2025 r. chętnych do oddania krwi było 39 osób. Aż czy tylko? Czy banki są pełne?

Reklama

Oddawanie krwi to niezwykle ważny i szlachetny gest, który może uratować życie wielu ludzi. Krew jest niezbędna w leczeniu pacjentów po wypadkach, operacjach, przeszczepach, a także osób z chorobami przewlekłymi, takimi jak nowotwory czy anemia. Nie da się jej wyprodukować w laboratorium, dlatego jedynym źródłem są honorowi dawcy. Regularne oddawanie krwi pomaga zapewnić jej stałe zapasy w szpitalach i bankach krwi, co jest kluczowe w nagłych sytuacjach, np. po katastrofach lub podczas epidemii. Ponadto, krew może być podzielona na składniki, co oznacza, że jeden dawca może pomóc kilku pacjentom.

Niby wszyscy o tym wiemy, a na zbiórkach krwi tłumów nie ma. No dobrze, wielu z nas woli pojechać do leszczyńskiego szpitala czy jeszcze gdzieś indziej w dogodnym dla siebie terminie. Nadal jednak mówimy o kilkunastu- kilkudziesięciu osobach…. A krew może potrzebować każdy z nas.

Prawie wszystkim się udało

W czwartek, 6 lutego 2025 r. odbyła się nta z kolei akcja poboru krwi w Gostyniu. W gościnne progi GOK „Hutnik” przybyło tym razem 39 chętnych podzielić się tym cennym darem osób, z których 36 przeszło wstępne badania i oddało po około pół litra krwi. Tym samym do Poznania pojechało łącznie 16.200 ml krwi.

Bardzo dziękujemy pracownikom Gostyńskiego Ośrodka Kultury Hutnik za wszelką pomoc oraz obsłudze Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu za sprawne przeprowadzenie akcji!

powiedział Paweł Kolosza, prezes Klubu HDK PCK „Błękitna Kropelka” przy Urzędzie Gminy w Suchym Lesie

Jest stałe grono, ale jak zachęcić innych?

W powiecie gostyńskim na okresowej zbiórce krwi w gostyńskim Hutniku widać te same znajome twarze, czasem tylko pojawi się ktoś nowy, namówiony przez znajomego. Sam gest jest szlachetny, „korzyści” w postaci czekolad, dwóch dni wolnego czy wreszcie- satysfakcji niewspółmierne do tego, jak ważne jest zapewnienie rezerw tego naturalnego „leku” w polskich szpitalach. Niestety, na czwartek, 6 lutego 2025 r. stany zapasów krwi poszczególnych grup są alarmujące. W RCKiK w Poznaniu brakuje przede wszystkim obu grup 0, co w nagłych przypadkach może mieć fatalne dla pacjenta konsekwencje.

Macie jakiś pomysł, jak zachęcić większe grono osób?

zdj. Klub HDK PCK Błękitna Kropelka

A swoją drogą, ciekawe, ilu punków oddaje krew?

Co Ty na to?
+1
1
+1
1

KOMENTUJ

Pamiętaj, w Internecie nie jesteś anonimowy. Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.

Możesz również zgłosić komentarz jeśli uważasz go za obraźliwy lub łamiący prawo.

4 odpowiedzi do „Te 16 litrów zrobi różnicę? Na pewno”
  1. Awatar Hejt
    Hejt

    Ja się boje igieł , mimo szczerych chęci niestety nie oddam

    1. Awatar Eh hejter
      Eh hejter

      Czyli jak będzie potrzebna dla ciebie krew to też nie podawać?? W kubku jej nie dostaniesz (:

  2. Awatar Krwiodawca brzmi dumnie
    Krwiodawca brzmi dumnie

    Chyba najbardziej się oczy otwierają, gdy sami potrzebujemy krwi w szpitalu, my albo nasi najbliżsi !

Dodaj komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Najnowsze
Komentowane