Już po raz trzeci w Poniecu zorganizowano Dzień Wody. Przedszkolaki i uczniowie klas I-III z gminnych placówek miały okazję wziąć udział w pokazach i eksperymentach, porozmawiać na „dorosłe” tematy ekologii i zdobyć drzewko owocowe za dostarczoną makulaturę. Każde z dzieci otrzymało gadżety związane z tematem wody i ochrony środowiska.
Już za miesiąc, dokładnie 22 kwietnia będziemy obchodzić Dzień Ziemi. Tymczasem Poniec po raz kolejny świętuje w piątek 22 marca 2024 r. Dzień Wody, najważniejszego bogactwa kuli ziemskiej, bez którego nie ma życia i nie ma nas, ludzi.
Spis treści
Robimy to dla dzieci
Głównym pomysłodawcą i gospodarzem imprezy jest Gminne Centrum Kultury w Poniecu i to na placu przy jego siedzibie od rana mówiono o wodzie w każdy możliwy sposób.
Dzień Wody w Poniecu to wspólna inicjatywa naszego ośrodka kultury i firmy zajmującej się farmami wiatrowymi na terenie naszej gminy, Acciona Energia i pod patronatem Jacka Widyńskiego, burmistrza Ponieca. Festyn ten współorganizuje tez Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Gostyniu, jak sama nazwa wskazuje, idealnie wpisujący się w tematykę wodną. Na kilku stoiskach są pokazy związane z wodą, zajęcia z szeroko rozumianej ekologii- w ten sposób dbamy o świadomość ekologiczna najmłodszego pokolenia.
Maciej Malczyk, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Poniecu
Natomiast dla klas starszych organizują inne atrakcje i właśnie dzisiaj, przy okazji Dnia Wody odbędzie się rozstrzygnięcie konkursu na najlepszy filmik o tematyce ekologicznej czy najciekawszą pracę plastyczną.
Klasa, która stworzyła najwyżej oceniany film otrzyma nagrodę, w pełni sponsorowany wyjazd do Hydropolis we Wrocławiu.
dodaje M. Malczyk
To oni uczą starszych ekologii
Jedno ze stoisk tematycznych wystawił też Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego na co dzień zajmujący się systemem zagospodarowania i odbiorów odpadów od mieszkańców kilkunastu gmin. Dodatkowo, jako propagatorzy zachowań proekologicznych prowadzą zajęcia w szkołach, w przedszkolach czy na festynach.
Zajmujemy się edukacja ekologiczną na terenie 19 sąsiadujących ze sobą gmin, w tym gminy Poniec (…) Zależy nam na kontakcie z dorosłymi osobami, jednak wierzymy, że ucząc dzieci przekonujemy je jednocześnie, by swoją wiedzę i wrażliwość na środowisko przekazały dalej, w domach rodziców czy dziadków.
wyjaśniają Monika Kozłowska i Joanna Orzechowska z KZGRL w Lesznie
Nazywają to drabinką edukacyjną, od najmłodszych po tych starszych. W swojej ofercie mają również bezpłatne szkolenia dla stowarzyszeń czy np. kół gospodyń wiejskich.
Ponad 200 drzewek i krzewów za makulaturę
Jednym ze stałych punktów ponieckiego festynu jest akcja „Drzewko za makulaturę”, gdzie za każde oddane 10 kg papierowych odpadów można zabrać do domu jedno drzewko owocowe czy krzew.
W tym roku najwięcej było chętnych na jabłonki, zeszły co do jednej. Łącznie, mieliśmy ponad 200 okazów różnych drzewek i krzewów i do końca festynu na pewno żadne nie zostanie
zdradził sympatyczny pan przy zielonym stoisku
Nauka poprzez zabawę? Czemu nie
Wśród stoisk krążyły grupki roześmianych dzieci, podziwiając wybuchowe eksperymenty, odpowiadając na podchwytliwe pytania i ciesząc się z możliwości spędzenia dnia poza szkolnymi murami.
A było z czego wybierać, bo na Dniu Wody w Poniecu pojawili się przedstawiciele kilku firm i stowarzyszeń:
- Gminny Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Poniecu z/s w Drzewcach
- Komunalny Związek Gmin Regionu Leszczyńskiego
- MZO Leszno
- Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Poznaniu
- Lasy Państwowe
- Stowarzyszenie Mercury
- Kraina Przygody.
Dodaj komentarz