fbpx

Czy rozliczyłeś się już za 2023 rok? Zostały jeszcze…

Awatar Agnieszka Andrzejewska

Skomentuj (0)

Tegoroczna kampania zeznań podatkowych trwa już od 15 lutego i zakończy się we wtorek, 30 kwietnia 2024 r. Po raz kolejny można po prostu zaakceptować gotowe rozliczenie na e-Urzędzie Skarbowym lub uzupełnić je o należne nam odliczenia. Kto jeszcze- od tego roku- może skorzystać z rozliczenia e-PIT? Którą ulgę najchętniej wykorzystujemy?

Reklama


Trudno czasem uwierzyć, że jeszcze niedawno zeznania podatkowe wymagały od nas drobiazgowych wyliczeń, kaligraficznych wpisów na kilku stronach A-4 i osobistych wizyt w najbliższym urzędzie skarbowym. Działający z powodzeniem od 5 lat Twój e-PIT to jedna z najpopularniejszych e-usług administracji publicznej, która jest udostępniona w serwisie e-Urząd Skarbowy.

W ubiegłym roku podatnicy złożyli za pomocą Twój e-PIT blisko 2 mln deklaracji podatkowych za 2022 r.

mówi rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu, Małgorzata
Spychała-Szuszczyńska.


Twój e- PIT. Elektronicznie, intuicyjnie, w kilka minut

Już kolejny rok z rzędu (dokładnie piąty) rozliczenie PIT będzie udostępnione w serwisie e-Urząd Skarbowy na stronie podatki.gov.pl . Podobnie jak w ubiegłych latach najpopularniejsze zeznania PIT zostaną automatycznie wygenerowane i udostępnione przez Krajową Administrację Skarbową (KAS) w e-Urzędzie Skarbowym (e-US).

Twój e- PIT. Sprawdź dane, dodaj ulgi i…


Skorzystanie z usługi Twój e-PIT nie wymaga instalacji dodatkowego oprogramowania ani aplikacji. Wystarczy zalogować się do serwisu na podatki.gov.pl oraz wybrać usługę Twój e-PIT. Następnie mamy kilka mozliwości:

  • sprawdzić lub zmienić swoje dane,
  • rozliczyć ewentualne ulgi,
  • zaakceptować
  • wysłać deklarację.

Już wkrótce kolejne ulepszenia?


Ministerstwo Finansów pracuje nad udostępnieniem e-Urzędu Skarbowego w formie aplikacji mobilnej. Ma być również więcej możliwości dokonania płatności podatku. W tej chwili możemy to zrobić w e-US za pomocą systemu płatności BLIK, a na ten rok planowane jest stworzenie możliwości płatności kartami płatniczymi. I na to chyba wszyscy czekamy z utęsknieniem?

Przedsiębiorcy, na ryczałcie, rolnicy


Od 2024 roku Twój e-PIT dostępny również dla przedsiębiorców. Usługa elektronicznego zeznania podatkowego jest adresowana także do osób prowadzących działalność gospodarczą oraz działy specjalne produkcji rolnej, również tych z zawieszoną działalnością gospodarczą. Dlatego w usłudze
Twój e-PIT obok znanych od lat formularzy PIT-37, PIT-38 oraz oświadczeń PIT-OP oraz PIT-DZ, znalazły się trzy nowości:

  • PIT-36L – to zupełnie nowy formularz służący do rozliczeń za 2023 rok z działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych podatkiem liniowym,
  • PIT-28 – do tej pory skierowany do osób rozliczających przychody z najmu i ze sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych i zwierzęcych, od rozliczeń za 2023 rok będzie również stosowany dla rozliczenia działalności gospodarczej opodatkowanej ryczałtem,
  • PIT-36 – do tej pory skierowany do osób rozliczających m.in. przychody z rent i emerytur zagranicznych, z działalności nierejestrowej, od rozliczeń za 2023 r. będzie również stosowany do rozliczenia działalności gospodarczej oraz działów specjalnych produkcji rolnej opodatkowanych na zasadach ogólnych.

Kreator pomoże uzupełnić dane?


Przygotowane i udostępnione wstępnie zeznanie, przedsiębiorca będzie musiał uzupełnić o informacje, których KAS nie posiada, następnie zaakceptować i wysłać
w usłudze Twój e-PIT. Dane do samodzielnego wprowadzenia dotyczą m.in. kosztów uzyskania przychodów (PIT 36 i PIT 36L), przychodów, składek na ubezpieczenia społeczne, ulg i odliczeń. Dodatkowym wsparciem przedsiębiorców będzie przygotowany specjalny kreator. Proste pytania i czytelne objaśnienia pomogą uzupełnić zeznanie krok po kroku.

Prawie 300 tys. podatników wybrało tę ulgę

Z dostępnych do wyboru ulg podatkowych najczęściej wybieramy tę „na dziecko”. Popularna jest również ulga związana z darowiznami, czy to na organizacje czy osoby prywatne- czy związane z donacjami krwi. Kolejna wybierana w słynącej z oszczędności Wielkopolsce to ta związana z termomodernizacją.


W zeszłym roku ponad 2,2 miliona podatników złożyło PIT w Wielkopolsce, wśród rozliczających blisko 300 tys. rodziców skorzystało z najpopularniejszego
odliczenia – ulgi prorodzinnej. Ponad 41,5 tys. Wielkopolan skorzystało natomiast z ulgi termomodernizacyjnej, która wpływa na ekologię i ochronę naszego
środowiska.

mówi rzecznik prasowy Izby Administracji Skarbowej w Poznaniu, Małgorzata Spychała-Szuszczyńska.
Co Ty na to?
+1
0
+1
0

KOMENTUJ

Pamiętaj, w Internecie nie jesteś anonimowy. Twoje IP zapisujemy w naszej bazie danych. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.

Możesz również zgłosić komentarz jeśli uważasz go za obraźliwy lub łamiący prawo.

Dodaj komentarz

This site is protected by reCAPTCHA and the Google Privacy Policy and Terms of Service apply.

The reCAPTCHA verification period has expired. Please reload the page.

Najnowsze
Komentowane