Upał… a ty widzisz dziecko lub psa zamknięte w aucie? Nie wahaj się!

Awatar Agnieszka Andrzejewska

Są sytuacje w naszym życiu, gdy szybka reakcja na zagrożenie nie jest „wtrącaniem się” a raczej zapobiegnięcie tragedii. Do takich zdarzeń na pewno zaliczymy w te upały zamknięte w aucie dziecko czy zwierzę…

Mamy lato, upały, temperatury powyżej 30°C w cieniu a w aucie… no właśnie, tam, w zamkniętym nagrzanym samochodzie temperatury potrafią bardzo szybko osiągnąć pułap 40-45 °C a nawet 60 °C, a to już wielkości zabójcze dla dorosłego człowieka. Jakie więc szansę ma małe dziecko czy pies? Żadne.

Chroni nas prawo

W sytuacji, gdy dziecko lub zwierzę jest uwięzione w pojeździe i istnieje realne zagrożenie dla jego życia z powodu upału i braku wentylacji, prawo w Polsce przewiduje możliwość wybicia szyby w celu ratowania życia lub zdrowia.

W takich przypadkach działanie to może być uzasadnione i uznane za stan wyższej konieczności (o którym mówi art. 26 par. 1 Kodeksu karnego), co oznacza, że osoba ratująca nie poniesie odpowiedzialności karnej ani cywilnej, pod warunkiem, że jej działania były proporcjonalne do zagrożenia.

wyjaśnia Prewencja Społeczna PSP

Liczy się czas, ale..

Przed podjęciem takiej decyzji o wybiciu szyby w nagrzanym aucie warto jednak:

  • Ocenić sytuację. Sprawdź, czy dziecko lub zwierzę rzeczywiście znajduje się w niebezpieczeństwie, np. w przypadku upału, gdy wnętrze pojazdu szybko się nagrzewa.
  • Spróbować znaleźć właściciela auta. Rozejrzyj się wokół, czy nie ma właściciela pojazdu. Możesz też poprosić o ogłoszenie przez głośniki w pobliskim sklepie czy centrum handlowym.
  • Skontaktować się z służbami ratunkowymi. Zadzwoń na numer alarmowy 112 i poinformuj o sytuacji. Operatorzy mogą udzielić ci dalszych instrukcji lub wysłać pomoc.
  • Podejmij działanie. Jeśli ocenisz, że nie ma czasu na czekanie na pomoc, a życie dziecka lub zwierzęcia jest w bezpośrednim niebezpieczeństwie, wybicie szyby może być konieczne.Jeśli sytuacja jest pilna i istnieje bezpośrednie zagrożenie dla życia, a służby ratunkowe nie mogą dotrzeć na czas, można przystąpić do wybicia szyby. Warto wówczas zadbać o dokumentację sytuacji, np. nagranie wideo lub zdjęcia, aby móc udowodnić konieczność podjęcia takiego działania.

Pamiętaj, że czasami chwile dzielą nas od tragedii…

Opracowanie na podstawie materiałów PS PSP

Co Ty na to?
+1
0
+1
0

Dodaj komentarz

Najnowsze
Komentowane