Już od jutra, „piątku 13-go” września 2024 r. rozpoczyna się w Gostyniu i okolicach V edycja festiwalu innego niż wszystkie, Kryminalnego Magla. W zapowiedziach dwudniowej imprezy mamy i pokazy, i spotkania autorskie i kino plenerowe. Dodajmy do tego konkursy i warsztaty i mamy rzeczywiście niezły magiel. A że leje i lać będzie, są pewne zmiany planów. Jakie?
W jubileuszowej, piątej edycji Festiwalu Kryminał Retro „Kryminalny Magiel”, organizowanego z powodzeniem przez zgrane trio, Bibliotekę Publiczną Miasta i Gminy Gostyń, Gostyński Ośrodek Kultury „Hutnik”oraz Muzeum w Gostyniu mamy dwa najbliższe dni (13- 14 września 2024 r.) naszpikowane spotkaniami, atrakcjami i miejscówkami.
W tym nader mobilnym festiwalu, który odbywać się będzie w kilku gminach powiatu gostyńskiego, szkołach, centrach kultury czy nawet w Sądzie Rejonowym wziąć udział może każdy, kto lubi zagadki, komiksy, kryminały I tę nutkę dekadencji zawartą w jednym słowie „retro’.
Spis treści
Piątek trzynastego?
Pierwszy dzień tegorocznego Kryminalnego Magla rozpocznie się od spotkania z… gostyńskim kryminologiem. Ale po kolei:
- 8.50 – spotkanie edukacyjne w Zespole Szkół Rolniczych im. gen. J. Wybickiego w Grabonogu z technikiem kryminalistyki z KPP w Gostyniu
- 10.00 – spotkanie autorskie z Tomaszem Duszyńskim dla dzieci szkolnych w Centrum Kultury i Bibliotece w Piaskach
- 11.00 – spotkanie autorskie z Jolantą Bartoś – strona autorska w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Borku Wlkp.
- 10.45 – warsztaty komiksowe z Witoldem Tkaczykiem w jednej z gostyńskich szkół
- 11.00 – inscenizacja historycznej rozprawy sądowej w Sądzie Rejonowym w Gostyniu dla uczniów szkół
- 11.30 – spotkanie autorskie z Robertem Ostaszewskim- Autor w Bibliotece Publicznej Miasta i Gminy w Pogorzeli
- 12.00 – spotkanie autorskie dla dzieci szkolnych z Tomaszem Duszyńskim w GOK Hutnik.
Po przerwie po południu ruszają kolejne spotkania i kino plenerowe.
- 17.00 – spotkanie autorskie z Agnieszką Pruską – autorka i jej książki w Gminnym Centrum Kultury w Poniecu
- 18.00 – spotkanie autorskie z Marcinem Walczakiem w Biblioteka i Centrum Kultury, Rekreacji im. Jana z Domachowa Bzdęgi w Krobi
- 20.00 – kino plenerowe – pierwotnie zaplanowane na gostyńskim rynku, w razie niepogody odbędzie się, ale w GOK „Hutnik”.
Sobota z piknikiem edukacyjnym
Tak, wiemy, w sobotę 14 września 2024 r. ma „padać psami”, lać i zalewać, ale nie zmienia to faktu, że zapowiadane festiwalowe atrakcje się odbędą, lecz w innym miejscu. Mowa tu zwłaszcza o pikniku edukacyjnym z przedstawicielami służb mundurowych z całej Wielkopolski. GOK Hutnik zawsze stoi otworem.
- 13.00 – warsztaty literackie z Tomaszem Duszyńskim
- 13.00-17.00 piknik edukacyjny ze stoiskami służb mundurowych (Służba Więzienna z Rawicza, Izba Administracji Skarbowej z Poznania, Nadleśnictwo Piaski, KPP z Gostynia, Strzelnica Gun Culture)
- 16.00 – promocja komiksu „Kotek i kot. Ai”
- 17.00 – panel dyskusyjny „Wielka zbrodnia w małym mieście” udział biorą Marcin Walczak, Jolanta Bartoś, Agnieszka Pruska, Robert Ostaszewski- prowadzi Grzegorz Skorupski
- 18.00 – spotkanie autorskie z Hanną Greń – strona autorska prowadzi Paulina Skrzypczak
- 19.00 – spotkanie autorskie z Maxem Czornyj prowadzi Ilona Mikołajczak.
Na zakończenie dwudniowego festiwalu odbędzie się uroczysta gala podsumowująca i wręczenie nagród w konkursach: „Ostre pióro” oraz „Konkursie na Najlepszy Kryminał Retro 2023 r.”. Poprowadzą ją Przemysław Pawlak i Paulina Skrzypczak.
Dodaj komentarz