W odpowiedzi na agresję niemiecką- a po chwili i rosyjską- na Polskę dokładnie 27 września 1939 r. powstało na okupowanych ziemiach Polskie Państwo Podziemne. W 85. rocznicę tego dnia przedstawiciele prawicy z Gostynia i okolic postanowili uczcić ten dzień wspólną mszą św. w Kościele pw. św. Małgorzaty, odśpiewaniem polskiego hymnu, złożeniem wiązanek i zniczy pod pomnikiem na rynku oraz spotkaniem w Domu Katolickim.
27 września 1939 r. w Warszawie powstała Służba Zwycięstwu Polski, tajna organizacja niepodległościowa wojskowo-cywilna stanowiąca zaczątek Polskiego Państwa Podziemnego, fenomenu na skale światową. W wietrzny piątek, 27 września 2024 r., w 85. rocznicę tego wydarzenia trzy prawicowe organizacje, KoLiber Gostyń, Korona Młodych oraz Młodzież Wszechpolska postanowiły wspólnie upamiętnić ten fakt.
Spis treści
Msza św., wiązanki i przemówienia
Piątkowe uroczystości rozpoczęto mszą św. za Ojczyznę w kościele pw. św. Małgorzaty w Gostyniu, którą koncelebrował ks. proboszcz Grzegorz Robaczyk. Następnie duchowny wraz z organizatorami i gośćmi przeszedł na gostyński rynek, gdzie pod pomnikiem Serca Jezusowego wspólnie odśpiewano hymn Polski i złożono kwiaty. Po krótkich przemówieniach wszyscy przenieśli się do Domu Katolickiego, w sali którego w zastępstwie projekcji historycznej Mikołaja Kulczaka wystąpił Roman Glura, nauczyciel historii z gostyńskiego Liceum.
Prawica jednym głosem
W uroczystościach upamiętniających powstanie Polskiego Państwa Podziemnego uczestniczyli: Witold Tomczak, były poseł na Sejm RP i europoseł (Konfederacja Korony Polskiej), Antoni Grzebisz jako przedstawiciel rolników, Piotr Płociniczak, prezes Koła Leszno Młodzieży Wszechpolskiej Miłosz Twardowski (Korona Młodych) oraz Dominik Chudy, Kamil Karolewicz i Bruno Deckert (KoLiber Gostyń).
Otrzymali książki o dziejach Polski
Po przemówieniach nastąpił miły moment obdarowania młodych patriotów książkami.
W uznaniu aktywności patriotycznej leszczyńsko-gostyńskich struktur Młodzieży Wszechpolskiej, Kolibra i Korony Młodych, które zorganizowały w Gostyniu obchody 85. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego, wręczyłem jej przedstawicielom egzemplarze „Dziejów Polski opowiedzianych dla młodzieży” Feliksa Konecznego i krótkiej biografii bł. Carlo Acutisa.
wyjaśnił wręczenie książek W. Tomczak z Konfederacji Korony Polskiej
Hymn brzmiał, a oni siedzieli…
Kameralna uroczystość zgromadziła kilkunastu uczestników. jednak nie to najbardziej rzucało się w oczy tego wieczoru. Podczas odśpiewania hymnu narodowego siedząca kilka metrów dalej na placu młodzież obojętnie… siedziała dalej. Nikt z nich nie wstał na te kilka chwil, nie dołączył, nikogo to nie obeszło.
Przykre…
A jeśli o historii mowa…
Dodaj komentarz