Wśród opisywanych przez nas kolizji, potrąceń czy innych zdarzeń drogowych często wskazujemy wiek kierowcy i bywa- bez generalizowania- że osoby w podeszłym wieku ze względu na ograniczenia z niego wynikające doprowadzają do takich, a nie innych sytuacji. Jeśli jesteś seniorem, możesz wziąć udział w bezpłatnych warsztatach w ramach ogólnopolskiej akcji informacyjno- edukacyjnej „Bezpieczni 60+”. Szczegóły w artykule.
Już w najbliższy wtorek, 15 października 2024 r. w niedalekim Międzychodzie w gminie Dolsk (pow. śremski) odbędą się nieodpłatne warsztaty informacyjno- edukacyjne dla kierowców – seniorów.
W imieniu Ministerstwa Infrastruktury, Krajowej Rady Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego mamy przyjemność zaprosić seniorów do udziału w bezpłatnych warsztatach w ramach ogólnopolskiej akcji informacyjno-edukacyjnej „Bezpieczni 60+” wraz z przeprowadzeniem badania postaw, zachowań oraz stanu wiedzy kierowców powyżej 60 roku życia.
mówi Katarzyna Tomaszewska, koordynator projektów
Akcja skierowana jest do wszystkich osób powyżej 60 roku życia, którzy posiadają prawo jazdy kategorii B. Celem warsztatów jest podniesienie posiadanych umiejętności prowadzenia pojazdu, podtrzymywanie (odnowienie) umiejętności kierowania pojazdem kierowców powyżej 60 roku życia.
Spis treści
Co na zajęciach?
W programie kilkugodzinnych warsztatów m. in.:
- Spotkanie z ekspertem bezpieczeństwa ruchu drogowego, który porozmawia z uczestnikami na temat najczęstszych niebezpieczeństw występujących na drodze.
- Spotkanie z policjantem, który na podstawie konkretnych miejsc i wydarzeń, wskaże uczestnikom bezpieczne rozwiązania.
- Strefa zdrowia dla uczestników warsztatów z elementami pierwszej pomocy. Uczestnicy warsztatów bezpłatnie będą mogli wykonać podstawowe badania profilaktyczne tj.: pomiar ciśnienia krwi, badanie poziomu cukru we krwi, badanie wzroku przy użyciu tablic poziomu ostrości wzroku oraz tablic rozróżniania barw.
- Warsztat z wykorzystaniem symulatorów dachowania, zderzeń, czasu i reakcji, alkogogli symulujących stan upojenia alkoholowego oraz samochodu osobowego na płycie poślizgowej.
Przewidywana jest przerwa kawowa oraz obiadowa.
Gdzie i kiedy odbędą się warsztaty?
Warsztaty obędą się w dniu 15 października 2024 r. (wtorek) w godzinach 9:00-15:30 w Ośrodku Doskonalenia Techniki Jazdy Akademia Kierowcy, Międzychód 44, 63-140 Dolsk.
Po kliknięciu w obrazek zostaniesz przeniesiony do Google Maps
Jak zapisać się na bezpłatne spotkanie?
Aby wziąć udział w bezpłatnych warsztatach należy wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie www.seniornadrodze.pl lub dokonać telefonicznego zgłoszenia pod numerem telefonu 535 289 260.
Przed rozpoczęciem warsztatu obowiązkowo należy podpisać oświadczenie uczestnika warsztatów bezpieczeństwa ruchu drogowego o wyrażeniu zgody na przetwarzanie danych osobowych, m.in.: w zakresie wizerunku, który zostanie państwu przekazany przez pracownika Polskiego Instytutu Rozwoju.
Z uwagi na ograniczoną ilość miejsc, sugerujemy zgłoszenie na warsztaty jak najszybciej po otrzymaniu zaproszenia. O zakwalifikowaniu się na warsztaty decyduje kolejność zgłoszeń. Po sprawdzeniu kwalifikowalności zgłoszenia uczestnik otrzyma drogą elektroniczną lub telefoniczną potwierdzenie o jego akceptacji.
dodaje rozmówczyni
W przypadku jakichkolwiek pytań – organizatorzy czekajaypod numerami telefonów: 530 500 889, 535 289 260 oraz adresem e-mail: brd@pir.pl
Główne przyczyny wypadków drogowych seniorów*
Do 2050 roku odsetek osób w wieku powyżej 50 lat w Unii Europejskiej będzie wynosił prawie 50% ogółu populacji. Według szacunków ONZ średnia życia wzrośnie z obecnych 68 do 76 lat, a w krajach wysoko rozwiniętych z 77 do 83 lat. Ta grupa uczestników ruchu drogowego będzie się więc
powiększać. Oznacza to, że statystyczne prawdopodobieństwo wypadku z udziałem seniora będzie wzrastać.
Jak wynika z danych Instytutu Transportu Samochodowego główne problemy seniorów prowadzące do wypadku mają związek z:
- niepodzielnością uwagi,
- niewłaściwym postrzeganiem sytuacji drogowych,
- zawężeniem pola widzenia, słabą wrażliwością kontrastu oraz oceną odległości,
- wydłużonym czasem wykonywania manewrów, czasem reakcji, koordynacją wzrokowo-ruchową.
Główne przyczyny wypadków drogowych w Polsce to:
- wśród seniorów kierujących autami – nieustąpienie pierwszeństwa na skrzyżowaniu,
- wśród seniorów rowerzystów – niekontrolowany wjazd na nieprzeznaczoną dla rowerzystów część jezdni (przejście dla pieszych),
- wśród Seniorów pieszych – wejście na jezdnię bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd (często zza przeszkody).
*na podstawie materiałów z krbrd.gov.pl
Dodaj komentarz